UKR RUS ENG

Krug.stil_08.06.17_organic-31

08 червня 2017 року у рамках Міжнародної агропромислової виставки «АГРО-2017» та Спеціалізованої виставки «ОРГАНІК-2017» у Національному Експоцентрі України в чотирнадцятий раз відбувся Круглий стіл "Органічне виробництво – пріоритетний напрямок аграрного сектору України".

Організатори: Федерація органічного руху України та Міністерство аграрної політики та продовольства України.

Krug.stil_08.06.17_organicПідтримка заходу:

FAO (Продовольча та сільськогосподарська організація ООН), ЄБРР (Європейський Банк Реконструкції та Розвитку);

- Державний секретаріат Швейцарії з економічних питань (SECO) у рамках проекту "Розвиток органічного ринку в Україні", що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія);

- Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проекту "Підтримка аграрного і сільського розвитку", що впроваджується Кемонікс Інтернешнл;

- Федеральне Міністерство продовольства та сільського господарства Німеччини (BMEL) в рамках проекту "Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства", що впроваджується AFC/IAK.

Тема органічного виробництва в Україні щороку все більше на слуху. Про це говорять і депутати, і чиновники, науковці, виробники, споживачі, байдужих практично немає. І вже традиційно під час виставки АГРО Федерація органічного руху України проводить такий тематичний захід. У цьому році понад 200 учасників мали унікальну можливість разом з провідними експертами держави долучитися до дискусії щодо обговорення поточної ситуації та подальших перспектив органічного руху в Україні.

Krug.stil_08.06.17_organic-IvchenkoЗ вітальною промовою до учасників звернувся народний депутат України, заступник Голови Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Верховної Ради України Вадим Івченко. «Це найбільший і найпрестижніший загальнодержавний захід в агропромисловому комплексі країни, що представляє кращих органічних виробників з усіх регіонів України – лідерів органічного сектору, відкритий діалог між якими регулярно впродовж багатьох років організовує Федерація органічного руху України», – відмітив Вадим Євгенович, додавши: «Вважаю, що органічне виробництво має стати одним з пріоритетних напрямків у сільському господарстві, адже це збереження навколишнього середовища, екології, а це здоров'я нації. І що дуже важливо — створення нових робочих місць, адже таке виробництво часто вимагає більше саме ручної праці».

Krug.stil_08.06.17_organic-KovalevaЗаступник Міністра аграрної політики та продовольства Олена Ковальова висловила сподівання, що ініціативи міністерства, зокрема проект Закону України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції» стануть серйозними поштовхами до ще стрімкішого розвитку українського органічного ринку. «Маємо підстави очікувати зростання обсягу внутрішнього ринку органіки до понад 25 млн євро вже цього року, а у подальшому - приріст у 15% щороку». «Головне завдання, і це прописано у законопроекті – гарантувати споживачам безпечність, високу якість продуктів, які марковані як органічні», - зазначила Олена Ковальова.

Заступник Міністра також висловила сподівання, що внесення змін до органічного законодавства матиме позитивний вплив на захист учасників органічного ринку від недобросовісної конкуренції та забезпечить прозорі умови ведення діяльності в органічній сфері. «Окрім цього, новий закон підвищить конкурентоспроможність української продукції та розширить ринки збуту органіку», - наголосила пані Ковальова.

Суттєвою для органічного сектору України є підтримка донорських організацій, що допомагають українським органічним виробникам як залученням провідних експертів для надання консультацій, проведенням промоційних заходів, фінансуванням різних починань вітчизняних організацій     щодо популяризації органічного виробництва та органічних продуктів в Україні. З вітальними словами до учасників круглого столу звернулися Андрій Ярмак (економіст Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН - FAO), Наталя Прокопчук (менеджер проекту "Розвиток органічного ринку в Україні", FiBL), Херманн Інтеманн (радник по сільському господарству Посольства Німеччини в Україні), Олександр Каліберда (керівник напряму аграрної політики Проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку»).

Krug.stil_08.06.17_organic-Yarmak    Krug.stil_08.06.17_organic-Prokopchuk    Krug.stil_08.06.17_organic-Intemann    Krug.stil_08.06.17_organic-Kaliberda

Krug.stil_08.06.17_organic-MorozДиректор Департаменту продовольства Міністерства аграрної політики та продовольства України Микола Мороз наголосив, що Міністерство спільно з Федерацією органічного руху України, з усією органічною спільнотою активно працює над удосконаленням законодавчої бази України щодо регулювання органічного виробництва. Передбачається розробка та ухвалення понад 20 нормативно-правових актів, в т.ч. затвердження державного логотипу для органічної продукції; форм документації на органічну продукцію; вимог до органічного виробництва, сертифікації, обігу та маркування органічної продукції; ведення Реєстру операторів, Реєстру органів сертифікації та Реєстру органічного насіння тощо.

Krug.stil_08.06.17_organic-MilovanovГолова Правління Федерації органічного руху України Євген Милованов наголосив, органічний сектор України виходить на новий ступінь свого розвитку: оцінюючи досягнення за попередній рік, видно значний стрибок у збільшенні кількості сільськогосподарських виробників, сертифікованих за органічними стандартами. У 2016 р. сертифікованих органічних сільгосппідприємств було вже 390 (у 2015 р. – 210), які господарюють на площі понад 420 тис. га. Спільними зусиллями операторів органічного ринку, громадськості, науковців, значно активізувалася спільна робота з Мінагрополітики та іншими владними структурами щодо розробки нормативно-правової бази для органічного виробництва. Нині є всі підстави очікувати в найближчий рік на позитивний ефект та результативність від здійснюваних кроків. Є.Милованов акцентував увагу на необхідності продовження роботи для створення умов, коли б органічні виробники могли отримувати державну та регіональну фінансову підтримку, як це відбувається у багатьох країнах світу.

Krug.stil_08.06.17_organic-DonБагаторічним досвідом органічного господарювання, практичними рекомендаціями щодо діяльності органічних підприємств ділилися Олексій Дон (ФГ Дона О.П., Вінницька обл.), а також виконавчий директор Агропромислової групи «Арніка» (Полтавска обл.) Олег Максак, який у виступі поділився досвідом інноваційних методів контролю виробництва та зберігання органічної продукції на власному підприємстві. Організацією системи внутрішнього контролю за органічним виробництвом, поділився начальник відділу органічної сертифікації та технології СОК «Перший національний аграрний кооператив» Микола Биков.

Цікавим та пізнавальним став виступ Миколи Тетерука (Центр Біотехніка) щодо використання біологічних засобів захисту рослин в органічному землеробстві, адже це питання є ключовим для виробників сільськогосподарської органічної продукції, з яким вони завжди звертаються до органічних експертів.

Krug.stil_08.06.17_organic-TomenkoНа переконання Івана Томенка, директора Агрофірми «Поле» з Черкащини, стабільно висока якість органічної продукції є запорукою ефективного експорту та довготермінових відносин з іноземними партнерами. Він особливо відзначив, що агрофірма успішно закріпилася на європейських ринках збуту, незважаючи на діючі жорсткі механізми встановлення квот у Європейському Союзі та перевірки і здійснення лабораторного аналізу на кожну партію продукції, що постачається до ЄС.

Krug.stil_08.06.17_organic-TrofimtsevaЗаключні ключові слова на круглому столі прозвучали з вуст Голови Оргкомітету виставки «АГРО-2017», заступника Міністра аграрної політики та продовольства України Ольги Трофімцевої. «Сьогодні є чимало українських фермерів, які зацікавлені у виробництві органічної продукції. Головним завданням для Мінагрополітики є підтримка таких виробників. У цьому напрямку потенціал України ще далеко не вичерпаний. Для збільшення виробництва органіку необхідно спільно працювати бізнесу, Федерації, асоціаціям і державі. Наша задача — допомогти виробникам вийти на великі перспективні міжнародні ринки. І Міністерство допомагатиме виробникам всіма доступними інструментами: від інформаційної підтримки до залучення зацікавлених іноземних інвесторів», — з оптимізмом зауважила пані Трофімцева.

Krug.stil_08.06.17_organic-2Присутні на форумі висловлювали сподівання, що врахування зауважень та втілення в життя пропозицій учасників Круглого столу здатні забезпечити ще більшу активізацію зусиль як органів законодавчої та виконавчої влади,  громадських об’єднань, виробників та переробників, науковців для становлення та розвитку як власного внутрішнього, цивілізованого європейського органічного ринку, так і в значній мірі реалізувати та покращити експортний потенціал не лише сировинної продукції, а й готових до споживання українських органічних харчових продуктів на світові ринки.

Круглий стіл став ще одним містком до об'єднання всіх учасників органічного ринку в Україні, а сертифіковані органічні виробники і в подальшому ділитимуться з колегами власним позитивним досвідом господарювання за органічними стандартами. Федерація органічного руху України висловлює надію, що вже у 2018 р. держава фінансово підтримуватиме органічний сектор країни, як це вже робить виконавча влада на Львівщині, Житомирщині, Чернігівщині, Полтавщині.

Презентації спікерів можна скачати за посиланнями:

  1. Прокопчук Наталія, проект "Розвиток органічного ринку в Україні", Дослідний інститут органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія); (1.2 MB)
  2. Милованов Євген, Федерація органічного руху України; (1.3 MB)
  3. Мороз Микола, Міністерство аграрної політики та продовольства України; (1.7 MB)
  4. Максак Олег, Агропромислова група "Арніка"; (3.5 MB)
  5. Биков Микола, СОК "Перший національний аграрний кооператив" (1.1 MB);
  6. Тетерук Микола, ТОВ "Центр Біотехніка" (1.2 MB).